İçeriğe geç

Ukrayna`da Neler Oluyor?

FİLLER TEPİŞİRKEN EZİLEN ÇİM UKRAYNA

1991’de bağımsızlığını ilan eden Ukrayna, o tarihten itibaren Aşağı Ayrancı ile Yukarı Ayrancı (Batılı ülkelerle Rusya) arasında nüfuz mücadelesine sahne oldu.

 

Rusya ile Ukrayna arasında ilk soğukluk, 2004 yılında yapılan Ukrayna seçimleri sonucunda yaşandı. Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya’nın desteklediği Viktor Yanukoviç değil, Avrupa’nın desteklediği Viktor Yuşçenko kazandı. Bu seçim tarihe “Turuncu Devrim” olarak geçti.

Seçimi Viktor Yuşçenko yerine Viktor Yanukoviç’in kazandığını sanan Fenerbahçeli taraftarlar Bağdat caddesinde şampiyonluğu kutladı.

Bu tarihten sonra Ukrayna, Batı ile Rusya arasında satranç tahtasına döndü.

Rus lider Putin’den “Cuma akşamı votkamızı Kiev’de içeceğiz” açıklaması geldi.

 

Günümüze dek yaşanan gerginliklerin perde arkasında yatan asıl olay Rusya’nın burnunun dibinde ki Ukrayna’nın Nato’ya dahil olma ihtimaliydi. Ukrayna’nın Viktor Yuşçenko döneminde Nato’ya göz kırpması Rusya’yı dellendirmiştir.

Nato üyesi bir Ukrayna Rusya için büyük bir tehditti. Yakın bir tarihte tanklarını Tiflis’e sürerek Gürcistan’a çok açık bir mesaj veren Rusya’nın bu konuda hiç şakası yoktu.

Ukrayna nüfusunun %20’si Ruslardan oluşuyordu. Bu rakam aynı zamanda Rusya toprakları dışında en çok Rus vatandaşının yaşadığı yer anlamına geliyordu. Rusya’da bu durumu çok iyi kullanıyordu.

Rusya, ilişkileri SSCB ve öncesine dayanan eski sarışın manitası Ukrayna’yı kaybetmek istemiyordu. En azından başkaları ilişmesin elimin altında dursun diyor, diğer tarafta ise Ağanın (ABD) oğlu Avrupa Birliği sarışından vazgeçmiyordu.

Ukrayna’da Kasım 2013’te Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmaması sonucu başlayan kitlesel eylemler, kısa sürede çatışmaya dönüştü. Ortalık fena kızışmıştı ve kimin kime sıktığı belli değildi. Çarşı çok fena karışmıştı. (Kolpaçino çatışma sahnesi)

İki ülke arasındaki güç dengelerine baktığımızda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı çok ciddi bir üstünlüğü vardı. İddaanın bu savaşa bir bahis açması durumunda Rusya’nın muhtemel oranı 1.05 olurdu.

 

Nitekim Ukrayna’daki siyasi istikrarsızlıktan yararlanan Rusya Mart 2014’te bir gece ansızın Kırım’ı ilhak etti. Ukrayna yönetimi bu durum karşısında pek bir şey yapamadı. Nüfusun yaklaşık %70’i Rus olan Kırım’ın gönlü vardı ve çocuklar birbirini seviyordu.

Hatırlatmakta fayda var. Kırım’da Rus nüfusun yoğun olmasının başlıca sebebi, ikinci Dünya savaşı sırasında Stalin’in Kırım Tatarlarını Nazi işbirlikçisi olarak suçlayıp Sibirya’ya sürgün edip yerlerine Rusları yerleştirmesi idi.

 

Ukrayna, Rusya’nın Avrupa’ya olan enerji ihracatında stratejik bir öneme sahipti. Boru hatlarının büyük bir kısmı Ukrayna’dan geçiyordu. Haliyle Ukrayna’da doğalgazını Rusya’dan tedarik ediyordu. Hadise büyünce Rus’lar vanayı kapattı ve Ukrayna üşüdü.

+Aga bee aç şu vanayı götümüz dondu.

-…

+Bak İgdaş’a kuruş borcum yok, faturalarımı düzenli ödüyorum yapma böyle buzunu seveyim.

-…

 

Kırım’ın ihlakına Avrupa ve ABD fena bozulmuştu. Devamında açıklanan ve uygulanmaya çalışılan ambargolar ambarda kaldı. Rus ayısı tuttuğunu koparmıştı bir kere.

Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına Türkiye cılız bir sesle tepki vererek “yapmayın oğlum siz kardeşsiniz” demekle yetindi. Zaten yapacak pek bir şeyimizde yoktu. Çünkü o Rus bu çocuğu döver ve Türkiye de bunu çok iyi biliyordu.

Nisan 2014’te Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında süren çatışmalar ise hala sona ermiş değil.

 

Tarih:Genel Videolar

3 Yorum

  1. İlber Ortaylı İlber Ortaylı

    Aferin çocuk! Böyle devam et. Cahiller ölsün sen çok yaşa.

  2. Murat Bardakçı Murat Bardakçı

    İlber’e katılıyorum. Bende bu çocuğu başarılı buluyorum. Tarihin Arka Odası gibi mübarek.

  3. ABDULLAH MAAŞOĞLU ABDULLAH MAAŞOĞLU

    TARİHİ B KADAR ÇOK MERAK EDECEĞİM AKLIMAA GELMEZDİ ANLATIM VE KONULAR ÇOK GÜZEL VE EĞLENCELİ BAŞARILI GENELDE YOUTUBEDE SAÇMA SAPAN VİDEOLAR İZLİYORDUM ŞİMDİ DE İSEAÇIP BİRŞEYLER ÖĞRENELİM EĞLENELİM BİR BİLGİMİZ OLSUN DÜŞÜNCESİNDEYİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir