İçeriğe geç

Kaddafi ve Libya

 

Bir adam vardı. 21.Yüzyılın en çok tartışılan diktatörlerinden birisiydi. Peki bu adam kimdi? İpucu istiyorsanız kendisine Afrika`nın kralı diyordu. Bu isim Libya`nın eski lideri Muammer Kaddafi`ydi. Kaddafi`nin ölümünden 8 yıl geçmesine rağmen ülkemizde hala tartışılıyor. Kimisi onun zalim ve baskıcı bir diktatör olduğunu söylerken, kimisi de heykelini yapsak taş- aa tıraşına beton yetmeyeceğini söylüyordu. Kimileri de bu iki görüşü desteklemektedirler. Dilerseniz Libya ve Kaddafi`nin tarihine bir yolculuk yapalım. İlk önce eski olandan başlayalım. Yani Libya`dan…

1510 yılında Don Pedro Navarro tarafından İspanyolların eline geçen Trablusgarp, bur sömürgeyi idare etmekte zorlanan İspanya kralı II. Ferdinand tarafından, 1528 yılında Türkçe anlamı saçma İngilizcesini telaffuz edemediğim Şövalyelere bırakılmıştır.

İlerleyen dönemlerde Osmanlı tahtında bulunan Kanuni Sultan Süleyman bu bölgeyi gözüne kestirmiştir. Bu yüzden Turgut Reis ve Sinan Paşa`ya Trablusgarp meselini açtı.

-Paşalarım! Reislerim! Biliyorsunuz Avrupa`nın içinden geçtik! Ee moruk! Osmanlı dediğin öyle basit bir imparatorluk değil!

-Haklısınız hünkarım! Bu harika yüce imparatorluk size çok şey borçlu!

-Bugün mevzu bahis şu hastane de çalışan Şövalyelerle ilgili. Biliyorsunuz Barbaros Hayrettin Paşanın Trablusgarp üzerin de ki seferlerini! Yarım kalan işi bizim tamamlamamız lazımdır! O yüzden harekete geçiyoruz!

-Iı hünkarım. Hedefin neresi olduğunu hala söylemediniz?

-Trablusgarp be paşa!

Tarih:Genel

6 Yorum

 1. Şehmuz Özbay Şehmuz Özbay

  salam

 2. Selim Selim

  En son da çalan müzikerin isimlerini yazarmisiniz ?

 3. İNGİLTERE İNGİLTERE

  Abi başkumandanlık muharebesi harita üzerinde hızlı anlatım

 4. Sultan Baybarsın hayatı gelmeli 🙂

 5. Tankiz Tankiz

  ABİ HANGİ PROGRAMI KULLANION YAZARMISIN LÜTFEN BENDE TARİH VİDEOLARI ÇEKİCEM LÜTFEN ABİ

 6. Arizona Kertenkelesi Arizona Kertenkelesi

  Tuncelinin de bir videosunu istiyoruz başkan! 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir