İçeriğe geç

İspanya İç Savaş

 

Yıl 1945… Avrupa yorgun bir savaşın son raddelerinde. Bu zamana kadar bölgede 3 büyük Faşist diktatör vardı. Almanya da ufak tefek hileler ile halk tarafından seçilmiş Adolf Hitler. İtalya da krala arkam var adam ol yoksa senin dalağını öperim diye korkutup başa geçen Benito Mussolini. İspanya`da ise büyük bir iç savaşla başa gelmiş olan Franciso Franco vardı. Musollini halkı tarafından iktidar indirildi ve etkisiz hale getirildi. Adolf Hitler bunu gördü ve kimsenin eline geçmek istemedi. Bu yüzden intihar etti. Peki ya son faşist diktatör Franciso Franco`ya ne oldu.

Olayları net anlayabilmek için 1898 yılına gidiyoruz. Bu dönemde Amerika ve İspanya İmparatorluğunun arasında sömürge mücadelesi vardı. Bu mücadele bir savaşa dönüştü. Kazanan Amerika! Böylece İspanyol İmparatorluğu elindeki sömürgelerini kaybederek tarihe karıştı.

-Hey dostum! Ama benim hayalim bir denizci olmaktı!

Üzgünüm Franco! Bu şuanda mümkün değil

 

İspanyol İmparatorluğunun yok olması sadece Franco`ya değil İspanya halkını da hayal kırıklığına uğratacaktı. Nitekim onları sıkıntılı dönemler bekliyordu. Çocukluğunu babasının baskısıyla geçiren Franco bunalımlı günler geçiriyordu. Zaten 20.Yüzyıldaki diktatörlerin çoğu geçmişte büyük sıkıntılar yaşamıştır. Franco`da onlardan biriydi. Kendisini kanıtlama ve denize açılma isteği onu Subay olma yoluna götürdü. İlk başta hayali olan denizlere açılmak için deniz subayı olmak istiyordu. Fakat bu Deniz Akademisi kapatılınca karada mücadele etmek zorunda kaldı.

1907`de girdiği akademiyi 1910`da bitirdi. Artık yeni hedefi hızla rütbe atlayıp büyük bir komutan olmaktı.

 

-Komutanım! Bir isteğim var.

-Nedir?

Tarih:Genel

5 Yorum

  1. Alim Yılmaz Alim Yılmaz

    Abi Müthişsin Ya Daha FAZLA TARİH VİDEOSU

  2. ABİ KÜRŞAD İHTİLALİNİ ÇEKSENE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir